Anadolu İmam-Hatip Liseleri Hakkında

1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 32’nci maddesi hükmü gereği, İmamlık, Hatiplik ve Kur’an Kursu Öğreticiliği konularında görevli elemanları yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca açılan ortaöğretim sistemi içinde yer alan, hem mesleğe hem de yüksek öğretime hazırlayan ortaöğretim kurumlarıdır.

Anadolu İmam-Hatip Liselerinde, aktif öğrenmeye gereken önem verilerek, öğrencinin öğrenmeye etkin katılımını sağlayacak ortam ve süreçler oluşturulmaktadır.

Öğrenciler grup çalışmalarıyla öğrendiklerini aktif hale getirmektedirler. Öğrenciler mesleki alanda, fen bilimlerinde, güzel sanatlarda, sosyal ve kültürel konularda proje çalışmaları yapmaya teşvik edilmektedir.

Din öğretiminin bilimsel yöntemlerle desteklenerek derslerin işlendiği teknik donanımlı öğrenme ortamlarında geleceğin aydın din görevlileri yetiştirilmektedir.

Anadolu İmam-Hatip Liselerinden mezun olanlar, (ÖSYS) sınavı sonucuna göre hem kendi alanlarında, hem de diğer alanlardaki kazandıkları yüksek öğretim programlarına devam edebilmekte, İlahiyat Fakülteleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini tercih edenlerde ek puan alabilmektedirler.

Bu okul mezunları;

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında İmam-Hatip, Müezzin, Kur’an Kursu Öğreticiliği gibi görevler alabilmektedirler.

Anadolu imam-Hatip Liselerinin öğretim süresi 4 yıldır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s